Atominis bunkeris
„Atominis bunkeris” - tai civilinės saugos ir KGB technikos muziejus, įsikūręs 6 metrų po žeme gylyje, Tarybinius laikus menančioje civilinės saugos slėptuvėje, kadaise priklausiusioje Kauno „Aido“ gamyklai.
Muziejaus įkūrėjas Julius Urbaitis prieš dešimtmetį susidomėjo KGB, NKVD veikla bei jų naudota slapta sekimo įranga. Pradėjo kolekcionuoti įvairią medžiagą bei techniką susijusią su šių institucijų veikla. Tai – nelengvas iššūkis sau nes slaptą techniką, vienetinius ir unikalius daiktus rasti tikrai sunku, o kas lengva Juliui nėra įdomu. Morališkai pasenusi sekimo technika buvo griežtai sunaikinama, pasirašant specialius aktus, o tada dalis technologijų buvo perduodama naudojimui karinei pramonei. Sunku net suvokti, kiek gerb. J. Urbaitis į šį muziejų įdėjo jėgų, pastangų bei lėšų. Eksponatai buvo renkami pačiais įvairiausiais būdais: perkant iš Lietuvos bei užsienio šalių privačių kolekcininkų, sendaikčių pardavėjų, Tarybinėje armijoje tarnavusių žmonių ar jų giminaičių, aukcionuose, kai ką žmonės ir padovanojo. Prie muziejaus įkūrimo svariai prisidėjo Lietuvos kariuomenės, policijos vadai, atsargos karininkai. Visi eksponatai yra autentiški ir veikiantys.
2014 m. vasario 6 d. oficialiai atidarytas „Atominis bunkeris“. Atidarymo metu nebuvo, kaip įprasta, perkerpama juostelė, o specialiomis, metalą kerpančiomis žirklėmis reikėjo įveikti dygliuotą vielą. Šventė sutapo su dujokaukę aktyvuotos anglies filtru išradusio rusų chemiko Nikolajaus Zelinskio 153-siomis gimimo metinėmis. Muziejaus pasididžiavimas – Rusijos, Lietuvos, Vokietijos ir kitų pasaulio šalių dujokaukių bei uždaro ciklo kvėpavimo aparatų kolekcija, kurią sudaro per 600 šių apsisaugojimo priemonių. J. Urbaičio surinkta dujokaukių kolekcia yra didžiausia ne tik Baltijos šalyse, bet ir visoje Europoje. Čia galima pamatyti mažytes vaikiškas dujokaukes ir netgi dujokaukes skirtas arkliams, sužinoti, kad nuo 1935 m. Linkaičiuose pradėtos gaminti lietuviškos dujokaukės, o iki 1938 m. jų buvo pagaminta net 64000 vienetų.
Apsilankiusius muziejuje „Atominio bunkerio“ įkūrėjas supažindins su unikalia technika, kurią naudojo GRU, KGB, NKVD, SPECNAZ, milicijos ir kitos įslaptintos tarnybos, naudojusios grifą „Slaptai“. Muziejuje eksponuojami išskirtiniai technikos stebuklai naudoti Pirmojo, Antrojo pasaulinio, Šaltojo karo laikais ir tie kurie naudojaimi dabar. Pamatysite mikro objektų aptikimo ultravioletiniais ir infraraudonaisiais spinduliais prietaisus, stebėjimo, naktinio matymo prietaisus, slaptus diktofonus, magnetofonus, slaptojo fotografavimo mini fotoaparatus, užmaskuotas slapto filmavimo kameras, mobilias chemines laboratorijas, telefonus, dozimetrus, siustuvus, pelegatorius, kamutatorius, drabužius apsaugančius nuo cheminio ginklo, sužinosite kiek pavojingas masinio naikinimo ginklas ir kas yra atominis ginklas.
Įspūdingai atrodo įrengtos budinčiojo tardytojo bei KGB viršininko darbo vietos, kuriose eksponuojami autentiški daiktai: šviestuvas iš J. Stalino vilos, telefonas, kuriuo kadaise naudojosi pats Žukovas, KGB seifas pagamintas Berlyne, sveriantis 550 kg., paskutiniu metu stovėjęs Vilniaus milicijos viršininko kabinete, vienetinis radijo imtuvas, pagamintas J. Stalinui, kuriame anot Juliaus, kad būtų patikimas, sudėtos „Philips“ detalės, net skaitliukai pažymėti KGB emblema. Sieną puošia auksuotas LTSR herbas pagamintas iš gintaro, į muziejų atkeliavęs iš Akmenės cemento gamyklos direktoriaus kabineto. Įdomu žvigtelti į CK politbiuro dantų gydytojo kabinetą su tuo metu buvusia tiesiog stebuklinga įranga ir instrumentais. O už atgabentų iš KGB kalėjimo durų atsiveria profesionali KGB fotolaboratorija. Čia yra galimybė apžiūrėti bene didžiausią Europoje slaptos foto technikos kolekciją, kur eksponuojami fotoaparatai įmontuoti kaklaraištyje, švarko sagoje ar cigarečių pakelyje. Tik čia galima pamatyti patį pirmąjį, 1946 metų slaptą fotoaparatą UFA, naudotą NKVD, kurių, pasak muziejaus įkūrėjo, pasulyje yra tik trys vienetai, ir sužinoti, kokia slapta fotografavimo, filmavimo bei sekimo technika buvo naudojama dokumentams kopijuoti paslapčia patekus į patalpą, bei kaip patekdavo į užantspauduotas patalpas. Turėsite galimybę išbandyti lietuvišką diktofoną, gamintą Elfa gamykloje, kuris su priedėliu fiksuodavo pokalbio datą ir valandą.
„Atominiame bunkeryje“ eksponuojamas įspūdingas kino projektorius, kadaise buvęs Leonido Brežnevo viloje Palangoje, operacinis stalas atkeliavęs iš Lukiškių kalėjimo, ant kurio, pasak Juliaus Urbaičio, išoperuoti šimtai nuteistųjų, prarijusių spyruokles tik tam, kad būtų nugabenti į ligoninę reabilitacijai. Muziejuje saugomas žinomo Lietuvos tapytojo Vlado Karatajaus nutapytas Kazimiero Liaudžio portretas. Nuostabą sukelia kone kiekvienas čia esantis eksponatas- NKVD naudotas termometras nerūdijančio plieno kapsulėje, kurį tiesiog įsmeigdavo į kūną, kad įsitikinti jog žmogus jau miręs, ar iš pažiūros paprastas raktas veržlėms, bet užrašas ant jo DVIGATEL REVOLIUCII išduoda, jot tai tikrai retas eksponatas.
Apsilankę „Atominiame bunkeryje“ pamatysite tai, ko kituose muziejuose tikrai nepamatysit ir sužinosite tai, ko tikrai nežinojote. O šio nuostabaus muziejaus įkūrėjui Juliui Urbaičiui įdomu, kokius klausimus sau užduoda žmogus apsilankęs „Atominiame bunkeryje“, kokios baimės jį jaudina, bei apie ką jis susimąsto.
Pavadinimas
|
Atominis bunkeris
|
Svetainės adresas
|
www.atominisbunkeris.lt
|
El. pašto adresas
|
info@atominisbunkeris.lt
|
Tel. nr.
|
8 670 67 040, 8 682 66 666
|
Apskritis
|
Kauno apskr.
|
Rajonas
|
Kauno m.
|
Seniūnija
|
Vilijampolės sen.
|
Adresas
|
Raudondvario pl. 164 a, Kaunas
|
WGS
|
54.913988, 23.842384
|
LKS
|
6086449, 489894
|